• lisp

  3.
  AutoCad için, parametrik ve otomotik çizim yapmayı sağlayan script dilidir. Autolisp olarak ta bilinir.
  ... prof
 • desktop uygulamalar

  1.
  (bkz: desktop uygulamaları)
  ... prof
 • kurumsal cozumler

  ?.
  iş dünyasında revaçta olan bir tabir. Firmaların ihtiyaçlarını karşılamak için belirli hizmetler götürmek, bu hizmetlerin neler olacağına ve nasıl uygulanağına, maliyet, zaman, kalıcılık ve süreklilik gibi kriterlerin hesaba katılarak karar verilmesi ile ortaya çıkan, belirli bir bedel karşılığı ve ticari olan fikir ve eylemler.
  ... prof
 • script dili

  1.
  Kendine kendine çalışan programların aksine, başka programlar tarafından yorumlanan programlama dilleri için söylenen bir atıf. Bir C plus plus, bir basic, bir pascal veya java için programlama dili denirken, javascript, vbscript, actionscript, maxscript, lingo, lisp ve benzerileri için script dilleri denir. script dilleri ile executable* programlar yapılmaz. Veri tipleri, işaretçiler ve hafıza metodları gibi gelişmiş programlama teknikleri yer almamaktadır. Akış kontrolü ve amaçlarına göre otomasyon sağlayacak belirli görevleri programatik olarak yerine getirmek için script dili mantığı geliştirilmiştir. Script mantığına, hata ayıklama vb. nedenlerden derlenebilir program yazmaktan daha kolay, hızlı ve esnek olduğu için başvurulmuştur.

  Bazı script dilleri şunlardır:

  -javascript,jscript,vbscript: browserda çalışır
  -jscript,vbscript: asp içinde birlikte sunucuda çalışır
  -php, jsp, coldfusion: web sunucularında çalışır.
  -actionscript: macromedia (şimdi adobe) firmasının flash ürününün script dilidir.
  -lingo: macromedia (şimdi adobe) firmasının director ürününün script dilidir.
  -maxscript: 3ds max'ın script dilidir.
  -lisp: autocad programının script dilidir.
  1 ... prof
 • web tarayicisi

  ?.
  (bkz: browser)
  ... prof
 • internet tarayicisi

  ?.
  browser. webde sörf etmeye yarayan program. Internet explorer, Firefox, Opera, netscape navigator bunlardan bazıları.
  ... prof
 • netscape navigator

  2.
  Eskiden yaygın kullanılan bir browser, bir zamanların en çok kullanılan web tarayıcısı. Bugün ajax tekniğinde kullanılan, ilk script dilini çıkaran Netscape firmasının internet tarayıcısı.
  ... prof
 • javascript

  6.
  internet tarayıcısı (Netscape Navigator) için Netscape tarafından geliştirilen ilk script dili. istemci tabanlı web programlama dilidir. Webin statik ve yalnızca html olduğu dönemlerde, sayfalara hareket getirmek için düşünülmüş, ve o zamanlar patlama yapan Java isminden esinlenilmiştir. Java ile Javascript birbirilerinden farklı, VBscript ve jscript ile benzerdir. Jscript, Microsoft'un Internet Explorer için Nestcape Navigator'a rekabeti doğrultusunda Javascript'tin söz dizimini kullanan, daha çok vbscript'e yakın bir dildir.
  1 ... prof
 • web programlama

  4.
  Web programlama, web dizin ve portalları, arama siteleri, e-ticaret ve alışveriş siteleri, güncellemeli dinamik web siteleri vb. üretmek için tasarımla birlikte çalışılması gereken bir eylemdir. istemci tarafı ve sunucu tarafı olarak ikiye ayrılmaktadır.

  istemci tarafında JavaScript, Jscript, vbscript, ecmascript gibi dillerle yazılır. Flash içindeki actionscript'e ve Java Appletleri de yerine göre bu kategoriye sokulabilir. istemci tarafı web uygulamaları yalnızca browserda yorumlanarak çalışır ve güvenlik kısıtlamalıdır; yani dosya, hafıza ve veritabanı erişimi gibi olanakları yoktur. Browser ve döküman nesnelerini (dom) kullandığı ve olay güdümlülüğü olanaklı kıldığı için, kullanıcı etkileşimini sunucuya yansıtmakta bir köprü kurma vazifesi ile son zamanlarda ajax ismiyle anılan teknikle birlikte, istemci tarafı web programlama da ön plana çıkmıştır. Önceleri daha çok, yalnızca interaktivite, animasyon, menü yapımı ve form doğrulama gibi rutinler için kullanılırdı.

  Sunucu tarafında çoğunlukla asp, asp nokta net, php, jsp, coldfusion, cgi/perl script dilleri ile bilinirler. Isapı ve Nsapi dll leri geliştirmek ve cgi exe leri geliştirmek te sunucu tarafı web programlamadır. Sunucu tarafında çalışan kodlar, sunucudaki dosyalara, hafızaya veya veritabanına erişebilir, bilgi yazabilir, değiştirebilir ve süzerek; html veya xml formatında ziyaretçinin browser'ına, flash filmine veya java appletine geri döndürebilir.
  1 ... prof
 • web portal

  ?.
  (bkz: portal)
  ... prof
 • grafik tasarimli web portallari

  ?.
  caf caflı web portalları
  ... prof
 • visual studio 2005

  ?.
  Microsoft'un Dot Net tabanlı geliştirme ortamının son sürümlerinden birisinin adı. C sharp, C plus plus, visual basic ve j plus plus dillerini kullanarak; özellikle windows için dot net tabanlı desktop uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Aynı zamanda bir web tabanlı yazılım geliştirme aracı olarak visual studio, kolay, hızlı ve güçlü kurumsal çözümler üretilebilinecek uygulamalar geliştirmeye yardımcı araç ve bileşenlere sahip olmasına rağmen, grafik tasarımlı web portalları yazmak ya da bağımsız web programlama geliştirmek için ideal değildir.
  2 ... prof
 • visual studio dot net

  ?.
  (bkz: visual studio 2005)
  ... prof
 • yazılım geliştirme ürünleri

  ?.
  Programlama dilleri için kod yazma ve hata ayıklama editörü, bazılarında görsel kod geliştirme ve kullanıcı arayüzü tasarlama araçları bulunan, bazılarında veritabanı geliştirmeye yarayan araçlar da bulunan, program üreten programlardır.

  -Visual Studio Dot Net
  -Borland Delphi Dot Net
  -Delphi for win32
  -Delphi for php
  -Java Builder ...

  bunlardan bazılarıdır.
  1 ... prof
 • know how

  7.
  işlerin nasıl yürüdüğüne dair, türkçe'de usul, yol, yöntem, erkan kelimelerini çağrıştıran, türkiye'de bazen racon da denen eyleme karşılık gelebilecek, fakat ciddiyet ve iş dünyası ile alakalı durumlarda kullanılan kelime.
  2 ... prof
 • ingilizce

  43.
  Okullarda verilen bir ders ve iş ararken aranan şartlardan birisi.
  1 ... prof
 • innovative

  3.
  Bazen türkçe karşılığının yeterli vurgu yapmadığı düşüncesiyle seslendirilen, yaratıcı yenilikçilik sıfatını kulllanırken dile getirilen kelime.
  ... prof
 • yenilikci

  3.
  Sıfat görevinde kullanıldığında ingilizcedeki innovative anlamına gelen kelime.
  ... prof
 • codegear

  ?.
  Borland'ın yazılım geliştirme ürünleri know howına sahip ve devam ettiren, çılgın ve yenilikçi uygulamalar geliştiren yazılım firması
  ... prof
 • borland

  1.
  Borland Delphi Builder, Borland C plus plus Builder ve Borland Java Builder gibi çeşitli yazılım geliştirme ürünleri ve Interbase adlı Veritabanı Sistemi ile Visual Studiosu olan Microsoft'a sıkı ve bir dönem daha üstün kalmış rakibi. Microsoft'un dot net* atağından sonra fikir ayrılıklarına düşmüş, eski ününü kaybetmesine rağmen CodeGear adındaki bir diğer firmasıyla hala güçlü ürünler çıkartmayı başaran bir firma.
  1 ... prof
 • yeni şeyler getiriyorum